computer-electronics-hands-laptop-374768 (1)

Czy masz już swój plan rozwoju?

Mamy plany wakacyjne, planujemy różne cele do osiągniecia w naszej karierze zawodowej, planujemy jak ma wyglądać nasz dzień, tydzień, miesiąc. Planujemy jak ma wyglądać nasz dom. Ale mało kto planuje jak stawać się lepszym dzień po dniu w różnych aspektach swojego życia.

Co zrobić żeby być lepszym partnerem, szefem, przyjacielem, sąsiadem, współpracownikiem?

Co powoduje, że większość ludzi nie ma planu swojego rozwoju. Nie ma nawet świadomości, że taki plan warto stworzyć?

Poznaj błędne przekonania, które hamują twój rozwój.

W Prawie świadomego rozwoju J. Maxwell pisze o 8 błędnych wyobrażeniach, które nie pozwalają nam w pełni wykorzystać naszego potencjału.

Pierwsze to przekonanie, że będziemy rozwijali się automatycznie, wraz wiekiem, tak jak w dzieciństwie. Niestety to tak nie działa. Musimy mieć świadomość potrzeby rozwoju, potem musimy chcieć się rozwijać i w końcu musimy zacząć działać w tym kierunku. 

Świadomość -> Chęć-> Działanie

Jak już mamy świadomość samorozwoju to często popełniamy drugi błąd. Nie wiemy jak pracować nad swoim rozwojem, więc biernie poddajemy się biegowi życia. A to wyklucza samodoskonalenie. Uczymy się głównie w wyniku przykrych i bolesnych przeżyć. Te lekcje są ciężkie i przypadkowe.

Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zaplanowanie swojego rozwoju?

Czy zastanawiałeś się w jaki sposób decyzja dotycząca rozwoju i jej świadome wdrażanie wpłynie na twoja przyszłość? Jakie to przyniesie dla Ciebie korzyści?

Planując swój rozwój to ty decydujesz czego chcesz się uczyć, w jakim zakresie i w jakim tempie.

Wymaga to jednak sporej dyscypliny, a to z kolei powoduje, że pojawia się błąd odraczania. Szukamy różnych wymówek, żeby nie zacząć. Dzisiaj jest nieodpowiednia chwila, bo …… (tu wpisz co może być przeszkodą).

 Jeżeli nie podejmujesz działań wystarczająco szybko to poddajesz się prawu słabnących intencji:

„ Im dłużej zwlekasz z działaniem, które powinieneś podjąć , tym większe prawdopodobieństwo, ze nigdy go nie podejmiesz”

Często spotykamy ludzi, którzy szkolą się, przygotowują do jakiegoś działania, ale tego działania nie podejmują. Są przekonani, że nie są jeszcze gotowi. Nie są jeszcze ekspertami. A ekspertem można stać się tylko poprzez działanie. 

Jak przejść od nauki do działania?

Zacznij już teraz. Z tym co już wiesz. W warunkach jakie masz. 

Zig Ziglar powiedział, że aby zacząć wystarczy dysponować wiedzą , która pozwoli ci przetrwać pierwsze 8 godzin. W pierwszym dniu nauczysz się czegoś, co pozwoli ci pokonać następny odcinek, a potem kolejne. 

Ekspertami stajemy się wierząc, podejmując działania, ucząc się przez cały czas i konsekwentnie poruszając się do przodu. 

„Jeśli człowiek dzień w dzień poświęci godzinę jakiemuś tematowi, to po pięciu latach będzie w nim ekspertem”

Earl Nightengale

Czy zdarzają ci się pomyłki?

Przytrafiają się każdemu. Istotne jest jak my do tych pomyłek podchodzimy. Jeśli popełnimy  błąd nieakceptowania pomyłek, to obawa przed błędami jakie moglibyśmy popełnić  będzie kolejną przeszkodą na drodze naszego rozwoju.

Wkraczając na drogę świadomego rozwoju, musimy być przygotowani na błędy każdego dnia. Jeżeli potraktujemy błąd jako inny sposób realizowania działań, to zaakceptujemy je jako znak , że posuwamy się do przodu. Ważne jest nasze podejście do błędu. Czy zatrzymamy się na chwilę i wyciągniemy wnioski?

Warto zadać sobie pytanie : Co bym próbował zrobić, gdybym wiedział, że nie może mi się nie udać?

Czy warto być perfekcjonistą?

Wiele osób popełnia też błąd perfekcjonizmu. Zamiast działać skupiają się na poszukiwaniu najlepszego sposobu na działanie. Analizują wszystkie możliwe sytuacje. Co by było gdyby… Ale żeby taki sposób znaleźć trzeba po prostu działać.

Jak dzisiaj wygląda twój rozwój osobisty?

Odpowiedz sobie na 3 pytania:

  • Czy podjąłeś już decyzję o codziennym planowaniu i wdrażaniu rozwoju osobistego?
  • Jeśli tak, to w jakim momencie?
  • Jaka dokładnie była twoja decyzja?

Jutro nie musisz być tym, kim jesteś dzisiaj. I nie będziesz jutro tym, do czego nie przygotujesz się dzisiaj.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej…

o planowaniu swojego rozwoju i 15 prawach świadomego rozwoju zapisz się do Grupy MasterMind, gdzie będziemy pracować wspólnie nad tym tematem.


UDOSTĘPNIJ TEN WPIS